Historie Gothicz.net
Vydáno: 23.3.2011
Autor: El Kamil
Jak vznikl a jak se rozvíjel web Gothicz.net a s ním i česká komunita kolem herní série Gothic? To vše se dozvíte v tomto souhrnném článku.
Založení webu
Fanstránky o herní RPG sérii Gothic byly oficiálně spuštěny 2.5.2004. Vlastní myšlenka na jejich realizaci je ovšem pár měsíců starší. Tehdy na Vánoce mi Ježíšek přinesl nový PC, tudíž jsem následující týdny a měsíce hrál nejrůznější pecky tehdejší doby. Mezi nimi i Gothic, na který jsem narazil díky mému známému. Gothic 1 i 2 jsem projel poměrně rychle, ačkoli si ještě teď vzpomínám na to, že mých 256MB RAM u Gothica 2 způsobovalo časté padání při nastavené vyšší viditelnosti. No a samozřejmě teleport do přístavu v Khorinisu, to byla kapitola sama pro sebe.
S příchodem nového PC jsem se začínal také živěji zajímat o tvorbu webových stránek. Kombinace těchto dvou okolností vyústila v to, že jsem začal pracovat na fanstránce o Gothicu. Nicméně všechno mohlo být jinak. Než jsem totiž začal pracovat na Gothicz.net, měl jsem rozdělané stránky o sérii Might and Magic, jejíž všechny díly od šestého počínaje jsem v té době měl dohrané. Tvorbu této fansite jsem prerušil právě z toho důvodu, že jsem začal s Gothicem.
Finální rozhodnutí padlo po rozhovoru s Azazenem, šéfem tehdy nejlepší a nejnavštěvovanější fanstránky o Gothicu v ČR (tehdy pod Bonuswebem, dnes na www.gothic-rpg.com). Jeho názor tehdy převážil misky na mých pomyslných vahách, ačkoli bych na to postupem času přišel zcela jistě sám. Might and Magic byla (a je) uzavřenou sérií, naproti tomu Gothic měl mít to nejlepší před sebou - velkolepý Gothic 3. Jelikož jsem ovšem byl velkým fandou obou sérií, bylo pro mě rozhodování opravdu těžké.
Nicméně na Gothic 3 jsem v začátcích stránek neměl vůbec pomyšlení. První období tvorby webu se točilo výhraně kolem prvních dvou dílů. Sestavoval jsem návody, popisy frakcí, lokací a dalších věcí. Jakmile jsem měl popisů dostatek, byl web spuštěn a další věci byly postupně doplňovány. Důležitou věcí byl také design. První vzhled se bohužel nedochoval, nicméně vzpomínám si, že byl šedý a logo bylo přeplácané všemi možnými obrázky.
První krůčky
Během prvního měsíce se návštěvnost pohybovala přibližně kolem 60 unikátních přístupů denně. Nutno podotknout, že web tehdy nebyl pod adresou Gothicz.net, nicméně pod freehostingovou adresou Gothicz.wz.cz. S rostoucím obsahem rostla také návštěvnost. Již koncem června 2004 web překročil hranici sta unikátních přístupů za den. Milníkem v historii stránky bylo začlenění do rodiny fanstránek serveru GameCentrum.net. Web získal novou adresu, hosting bez reklamy a hlavně mediální podporu. GameCentrum.net mělo podporu od serveru Tiscali Games, který čas od času zveřejňoval novinky o dění na fanstránkách této rodiny. Gothic fanástránka měla samozřejmě pravidelné zastoupení, jelikož se u nás neustále něco dělo.
Tato velká reklamní podpora měla za následek, že již koncem roku 2004 chodilo na stránky pravidelně více než 300 lidí denně. Další veledůležitou událostí bylo vytvoření nového kódu webu TheBurnem. Můj prvnotní o kód byl značně neefektivní a amatérský a byl založen pouze na HTML. TheBurn sestavil kód, který byl založen na PHP (kterým jsem tehdy ještě nevládl), čímž výrazně usnadnil další práci. TheBurnův kód ve svém základě na webu zůstal až dodnes.
Web tak měl novou adresu a nový kód, chyběl ještě nový design. Ten se podobal tomu prvnímu v tom smyslu, že byl opět šedý. Šedá je vůbec barvou, která ve vzhledu Gothicz.net dominuje po celou dobu jeho existence. Kdysi byly určité pokusy o modrý design, nicméně vzaly rychle za své. Vzhledem k mé tehdy značně nepředvídavé tvorbě se každá změna v designu vázala s docela namáhavou předělávkou obrázků (ořezané NPC atp.) a vždy se závazkem, že tento design se už opravdu měnit nebude. Samozřejmě se změnil a zase se vše muselo předělávat, než jsem se nakonec rozhodl jednotlivé obrázky předělat tak, aby změna designu na ně neměla vliv.
Důležitým elementem webu bylo také diskusní fórum. Už si nepamatuji, kdy první fórum vzniklo a kdy zaniklo, nicméně bylo to hodně volné fórum. Prakticky tam nebyla žádná pravidla, spamování jsme příliš neřešili a vůbec se tak volně bavili o různých věcech ve všech různých tématech. Na fóru tak byl docela dost bordel a spíš jsme honili příspěvky, než abychom věcně diskutovali. V té době na fóru figuroval také jistý Dandy. To byl opravdový nadšenec do Gothica. Na webu sponzoroval první soutěž, jejíž podstata byla v překonání jeho (bez cheatů) nabytého rekordu v síle postavy v G2 (381 síly). Tento rekord nebyl překonán, tudíž originálku Gothic 2: Noc Havrana získal výherce až v následující soutěži se screenshotem.
Během léta 2004 se nám také právě díky Dandymu podařilo získat datadisk Noc Havrana. Dandy jej tehdy přivezl z Německa, jelikož v ČR nebyl ještě dlouho poté k dispozici. Jako první u nás jsme poté mohli publikovat návody a popisy z Noci Havrana. Bohužel ještě dlouho poté byla sekce datadisku v dost katastrofálním stavu.
V roce 2005 jsme postupně začali sbírat informace o Gothicu 3 a sledovat novinky o tomto dílu, na nějž jsme se všichni velice těšili. Během celého tohoto roku stránky zaznamenávaly rostoucí návštěvnost, která na konci roku dosáhla více než 1300 unikátních přístupů denně.
Přesně si nepamatuji, kdy web přešel na vlastní doménu Gothicz.net, nicméně muselo to být někdy touto dobou. Rodina GameCentrum.net se také přejmenovala na HotGames.cz, nicméně podpora od Tiscali zůstala. Stránky se tak postupně propracovaly na první místo mezi Gothic fanstránkami na českém internetu a tím pádem překonaly i svůj vzor - Azazenův web.
Čekání na Gothic 3
Rok 2006 se nesl v netrpělivém čekání na Gothica. Všichni jsme hltali jakékoli info o G3, sledovali každé video a ze všeho byli tak nějak unešeni. Koncem srpna 2006 jsem se právě díky HotGames.cz a jejich kontaktům dostal na německý veletrh Games Convention, kde byl Gothic 3 nabídnut k vyzkoušení široké veřejnosti, také tam hru prezentovali přímo zástupci Piranha Bytes. Ani po tomto vyzkoušení jsem ovšem neměl pocit, že z Gothica 3 bude takový "propadák".
S blížícím se vydáním Gothica 3 stoupala i návštěvnost webu a přehoupla se přes dva tisíce. 7.října 2006 (necelý týden před vydáním G3) Gothicz.net zaznamenal rekord v návštěvnosti, který čítal celkem 6181 přístupů. Tento skokový nárůst přístupů zapříčinilo zveřejnění fotografií sběratelské edice Gothica 3 obchodem Xzone.cz. Tyto fotografie jsme převzali a vzhledem k tomu, že se jednalo o první obrázky skutečné sběratelské edice, nahrnulo se na web mnoho lidí ze zahraničí.
Se zahraničními návštěvníky se také pojila snaha překládat web i do anglického jazyka a tím jej tak zpřístupnit i čtenářům z celého světa. Na tuto snahu jsme ovšem záhy rezignovali, jelikož na kompletní správu tak velkého webu v cizím jazyce chyběli schopní a spolehliví lidé. I tak bych chtěl poděkovat těm, kteří nám tehdy s překladem pomáhali.
Vydání Gothica 3 přišlo v pátek 13.října 2006. Sám jsem z toho měl trochu obavy, protože na mém stroji z konce roku 2003 Gothic 3 jel tak tak na nejnižší detaily. Hrát tuto hru i na té nejlepší grafice muselo být kvůli všem těm chybám frustrující. Hrát to na nejnižší detaily bylo ještě horší. Přesto jsem byl zpočátku ze hry unešen. Časem jsem ale vystřízlivěl, G3 mě z nejrůznějších důvodů přestal bavit a já jej vlastně nikdy nedohrál. Nicméně s nejnovějším Community patchem se do toho zase pustím a snad se to už tentokrát povede...
I z toho důvodu je sekce Gothica 3 v ne příliš dobrém stavu. Za informace, které se tam nacházejí, vděčím zejména svým spolupracovníkům. Screenshoty a popisy lokací atp. vytvářel zejména Paulie, na obrázcích předmětů se významně podílel Charly, návod jsem částečně psal sám, nicméně velký kus práce na něm odvedl Wem, který pracoval také na přehledových stránkách zbraní a dalších věcech. Kus práce pro komunitu odvedl také tým kolem G3CZ Fixu, který nejenže opravoval chyby v češtině, ale také poskytl kompatibilitu české verze a Community patche.
Gothic 4 a dál?
Po odeznění hlavního zájmu o G3 se opět návštěvnost vrátila do starých kolejí a ustálila se na průměru přibližně 2500 přístupů denně. Menší nárůsty postupně způsobila vydání G3: Forsaken Gods ve světě a poté u nás. Další skokový nárůst návštěvnosti s sebou přineslo až vydání Arcanie: G4. Po vydání hry byl pokořen letitý rekord návštěvnosti z dob G3, tentokrát se počítadlo zastavilo na 6819 přístupech dne 16.10.2010, nicméně hned den poté byl rekord překonán - 7033! Toto číslo doposud zůstává nejvyšší denní návštěvností v historii Gothicz.net a vzhledem k nejistotě o vývoji série je těžké soudit, zda bude někdy překonáno.
Po opadnutí zájmu o Arcanii se návštěvnost ustálila na průměru 3000 přístupů denně, přičemž již dlouhodobě lze sledovat fakt, že o víkendu vás sem chodí víc než ve všední dny. Což jen hezky ukazuje, kolik z vás je stále školou povinných :).
Jak to ovšem bude s Gothicz.net dál? Situace kolem série Gothic nevypadá dobře. JoWooD má finanční potíže, a pokud je přežije, hodlá pokračovat s vydáváním Arcanie, což už ovšem není Gothic. Gothicz.net se fanouškem Arcanie nestal a pravděpodobně nehodlá dále sledovat vývoj této série (pokud se nezmění něco zásadního v myšlení Jowoodu).
I přesto ale stále máme co publikovat. Pro Gothic 1 a 2 existuje spousta zajímavých modifikací, které stojí prezentaci. Stejnětak na fóru existuje široká skupina lidí, kteří rádi tvoří. Tudíž vydávání Gothic fanartu, to je také naše silná stránka. A kdo ví, třeba se časem dočkáme oznámení dalšího skutečného Gothica.